Zgrada parlamenta u Budimpešti: Arhitektonski dragulj na obali Dunava
Mađarska prijestolnica Budimpešta dom je jedne od najljepših i najimpresivnijih parlamentarnih zgrada na svijetu. Smještena na obali veličanstvene rijeke Dunav, zgrada mađarskog parlamenta (Országház) dominira panoramom grada i predstavlja neizostavan simbol Budimpešte.
Povijest i izgradnja
Ideja o izgradnji novog parlamenta javila se krajem 19. stoljeća, kada je Mađarska bila dio Austro-Ugarske Monarhije. Nakon što je 1873. godine Budim, Obuda i Pešta ujedinjena u Budimpeštu, raspisam je natječaj za dizajn nove zgrade parlamenta. Pobijedio je projekt mađarskog arhitekta Imrea Steindla, koji je inspiriram neogotičkom arhitekturom i britanskim Westminsterskim dvorcem.
Gradnja je započela 1885., a zgrada je svečano otvorena povodom tisućite obljetnice dolaska Mađara u Panonsku nizinu, 1896. godine. Nažalost, arhitekt Imre Steindl preminuo je nekoliko tjedana prije otvorenja, ne doživjevši završetak svog životnog djela.
Arhitektura i interijeri
Zgrada parlamenta izgrađena je u neogotičkom stilu s elementima neoromantizma. Simetrična fasada krasi gotovo 90 skulptura povijesnih ličnosti i alegorijskih figura. Posebno se ističe 96 metara visoka središnja kupola, koja simbolizira 1896. godinu, te 4 manja tornja i 2 glavna stubišta sa svake strane.
Interijer zgrade oduzima dah svojom raskoši i detaljima. Ukrašen je s više od 40 kg zlata, brojnim skulpturama, freskama i vitrajima. Najimpresivnija je središnja dvorana sa 16 stupova od crvenog mramora i veličanstvenim širokim stubištem. U zgradi se nalazi i 10 dvorišta, 13 dizala i čak 691 prostorija, uključujući svečanu Kupolu zastava, gdje se održavaju inauguracije predsjednika države.
Zanimljivosti i turističke informacije
Mađarski parlament nije samo radno mjesto zakonodavne vlasti, već i muzej i turistička atrakcija. Posjetitelji mogu razgledati dijelove zgrade u sklopu vođenih tura koje se održavaju na nekoliko jezika. Posebna atrakcija je svečana smjena straže ispred zgrade, koja se održava svakog sata od 9 do 19 sati ljeti, te od 10 do 16 sati u zimskom razdoblju.
Vrijedi istaknuti da u sklopu parlamentarne zgrade djeluje i Muzej Sv. krune, gdje je izložena sveta Stjepanova kruna koju su koristili mađarski kraljevi tijekom krunidbi. Budimpeštanski parlament tako nije samo administrativno središte, već i riznica mađarske povijesti i kulture.
Ovo arhitektonsko remek-djelo ostavlja bez daha svakog posjetitelja, a njegova ljepota i značaj čine ga nezaobilaznom postajom na svakom putovanju u Budimpeštu. Uz Lančani most, Ribarsku tvrđavu i Kraljevsku palaču, zgrada parlamenta zauzima istaknuto mjesto među simbolima grada i podsjetnik je na bogatu i burnu povijest Mađarske.